Džiaugiuosi rašydamas pirmąjį blogo įrašą. Tik rašydamas suprantu, kaip paprasti savaitgaliniai ar vakariniai pasižaidimai, hobiai ar net juokeliai gali išsivystyti iki versliuko. Su šypsena prisimenu savo mokyklos ar studijų metus, kai nežinojau iš ko norėčiau ar galėčiau užsidirbti duonai. Pasirodo, gyvenimas yra paruošęs tam tikras kortas ir atlikus tinkamus ėjimus viskas gali susiklostyti savaime..
Dar 2010 m. mokykloje žavėjausi tuo metu populiariais 9gag‘o mėmais. Taip sutapo, kad atostogaudamas užsienyje, pajūrio kurorte, pamačiau linksmus marškinėlius su „Poker face“, „Me gusta“, „Trollface“ ir kitais perliukais. Nuo tada kirbėjo mintis, kad visai šaunu būtų prekiauti tokio tipo atributika. Aišku, tuo metu dar buvau tik moksleivis ir nepasižymėjau ypatingu verslumu – nepagalvojau pasidomėti, kaip gaminami marškinėliai su spauda ir kokių tam reikėtų investicijų.
2012 m. su būriu draugų iš Telšių išvykome studijuoti į UK‘us. Linksmai leidome laiką, skaitėme anglišką literatūrą ir studijuojant trečiame kurse atėjo mintis, kokia unikali ir retai internete dėmesio susilaukianti mūsų Žemaičių kalba. Taip su draugu nusprendėme pradėti vystyti Facebook puslapį „Kalbiek Žemaitiškā“, kurio tikslas - puoselėti Žemaičių kalbą bei kultūrą ir, svarbiausia, linksminti publiką Žemaitiškais juokeliais.. Neilgai trukus puslapis išaugo iki ganėtinai gausios auditorijos – kiek pamenu, sekėjų prisirinko apie 50 tūkstančių, o postai pasiekdavo šimtais tūkstančių žmonių ir rinkdavo net iki 5 tūkstančių „like“ ar 420 komentarų. Tuo metu „Facebook“ dar buvo sąlyginai nauja platforma ir mažai įmonių naudojo šią platformą reklamai. Taip ir aš negalvojau apie uždarbį – puslapį vysčiau norėdamas pasidalinti su kitais kylančiomis mintimis, o vartotojų reakcijos tik labiau skatino stengtis ir kėlė pasitenkinimą.
Baigdamas universitetą strategavau kaip „užkariauti pasaulį“ ir grįžau prie minties, kad reikėtų imtis marškinėlių „kepimo“ verslo. Spontaniškai internete susiradau nebrangų rinkinuką marškinėlių gamybai. Tuo metu nelabai supratau, kaip veikia įranga ir kokie galimi iššūkiai. Kaip išsiaiškinau vėliau, tai buvo ploteris ir termo presas – šios įrangos pagalba buvo galima išpjaustyti iš plėvelės vienspalvius dizainus ir perkelti juos ant drabužių. Būtent todėl pirmieji gaminiai buvo šiek tiek paprastesnės kokybės.
Planavau įkurti elektroninę parduotuvę orientuotą mano tikslinei auditorijai – Žemaičiams. Tai man atrodė ganėtinai lengva, nes paauglystėje turėjau sukūręs keletą primityvių svetainių. Apsiėjau be detalaus verslo plano – pasitikėjau savimi ir žinojau, kad rasiu būdų, kaip įgyvendinti savo idėją pasitelkiant gausią Žemaičių auditoriją. Pasitikėjimo suteikė ir tai, jog turėjau bazines maketavimo žinias ir galėjau pats kurti dizainus, taip pat šiek tiek mokėjau fotografuoti. Susiradau man patikusius marškinėlius ir užsisakiau apie 200 vnt.
Tik pagyvenęs Anglijoje supratau, kad myliu Lietuvą ir čia noriu kurti savo ateitį. Nors tai ir nebuvo labai populiaru tarp emigravusių studentų, pasirinkau po studijų grįžti į Lietuvą. Tikriausiai dėl gausybės pesimistiškų nuomonių iš aplinkos, sugrįžimas tapo savotišku iššūkiu – nusiteikiau, kad ieškosiu galimybių ir rasių būdą įsitvirtinti gimtinėje. Išbandžiau save keliuose darbuose, papildomai savaitgaliais fotografavau ir laikui bėgant pasileidau elektroninę parduotuvę – www.Strainus.lt. Taip per metus namuose, tuščiame kambaryje, užgimė dirbtuvėlės, kuriose gaminau drabužius bei tvarkydavau nuotraukas. Su laiku vis daugėjo užsakymų ir įvairiausių užklausų – atsirado poreikis įsigyti įrangą, kuri suteiktų daugiau galimybių spaudos gamybai ant drabužių.
2018 m. pavasarį namų dirbtuves pasiekė naujas įrenginys – DTG spausdintuvas. Atnaujinau svetainėje siūlomus įsigyti dizainus iš vienspalvių siluetų su tekstu į šiek tiek gražesnius, spalvotus piešinukus. Dėl gausėjančių užsakymų iš individualių klientų užgimė ir antras projektas orientuotas į didmeninę rūbų prekybą bei gamybą – www.amspauda.lt. Visas veiklos vystymas vyko palaipsniui – teko išmokti daug gamybinių niuansų, verslo valdymo, reklamos kūrimo ir kitų smulkiam prekeiviui svarbių dalykų. Su šypsena prisimenu, kaip pradėjome siūlyti klientams prekių atsiėmimą vietoje. Kadangi parduotuvė dar buvo utopija, tekdavo užsakytas prekes išnešti klientams į lauką ir perduoti kieme. Ilgainiui toks prekių perdavimas bei užsakymų derinimas „gatvėje“ pradėjo varginti ir atsirado noras suteikti klientams profesionalesnį aptarnavimą. Didėjo darbų apimtys, daugėjo prekių ir įrengimų, pasidarė sunku darbus atlikti vienam, prireikė draugų pagalbos gaminant - „namų ofisiuke“ darėsi ankšta... Po dar vieno intensyvaus Kalėdinio sezono nusprendžiau, kad laikas plėstis.
Ofiso paieškos truko visai neilgai – apie mėnesį. Lokacija buvo prioritetas, todėl turėjau ganėtinai ribotą perimetrą paieškoms. Sau tinkamus rajonus tyrinėjau ne tik skelbimuose - teko nemažai pasivažinėti ieškant tinkamų patalpų pagal reklamas ant langų. Taip sutapo, kad pirmos lankytos patalpos krito į akį ir pranoko kitas, vėliau apžiūrėtas. Taigi 2019 m. dar nenutirpus sniegui patalpos buvo išnuomotos ir pradėjau įsikūrinėti. Vilius iš www.trendybar.lt/ paskolino autobusiuką ir su pusės brolio pagalba per naktį išsikraustėm iš namų į naują ofisą. Pusė brolio padėjo įsirengti ofise reikalingas konstrukcijas, surinkti baldus bei išspręsti technines bėdas.
Naujų dirbtuvių įrengimas užtruko, kadangi nebuvo finansų profesionalių dizainerių samdymui bei individualaus dizaino išpildymui. Galima sakyti, teko pačiam atlikti ir dizainerio darbą. Juokinga, nes kiekvienas įsigytas baldas atsirasdavo, skirtingoje nei pradžioje numatytoje, vietoje. Nemažai vargo buvo ir su Youtube pagalba perklijuoti reklamas ant stiklų bei durų. Pasirodo, ne veltui sakoma, kad darbus turi atlikti savo srities specialistai.. Na, bet pirmam kartui nepamaišys ir šiek tiek burbuliukų. Be to, atradom ir potencialią sritį ateičiai!
Būtina paminėti, kaip pusė brolio pasirūpino, kad „patvarusis“ Audi 2.5 tdi, V formos variklis taptų staliuku kavai gerti. Jurbarke išardė, suvirino, nusmėliavo ir nuvežė užbaigti legendiniam Fat Multiplos dažytojui, Tomukui. Dar sakė pakeliui užvežė kunigui, kad pašventintų. Matyt todėl prie šio staliuko taip malonu gerti kavą.. Įsiruošimas užtruko ilgokai - persikėlus į trigubai didesnes patalpas prireikė laiko, kol supratau, ko trūksta patalpoms, todėl nebuvo didelio poreikio apsistatyti visą plotą. Taip pat ne viską pavyko rasti ikėjoje – teko ir pamedžioti skelbimuose. Per šiuos pusantrų metų nuo atsiradimo šeimyinškių gatvėje pavyko nemažai išsiplėsti – įsigijome antrą spausdintuvą, siuvinėjimo aparatą bei daugybę rūbų. Ne kartą teko ir kardinaliai viską perstatyti, mat atsiradus naujai technikai pasidarė ankštoka.
Didėjantys pardavimai - geras jausmas, tačiau tikras iššūkis pasirūpinti, kad užsakytos prekės pasiektų klientą. Norint suvaldyti daugėjančių užsakymų kiekį teko intensyviai padirbėti – ne tik dienomis, bet ir vėlyvais vakarais ar naktimis. Susidūrėme ir su įrangos gedimais – teko skaudžiuoju būdu mokytis spausdintuvų priežiūros.. Buvo įdomu praeiti visą procesą nuo pradžių, tačiau didėjant kiekiams atsirado poreikis viską optimizuoti. Šiuo metu būtų neįmanoma be kolegų, padedančių pasidalinti ir efektyviai atlikti darbus. Daug išmokom per visą gamybos (prekybos) laiką apie drabužius, spaudos gamybos technologijas bei užsakymų valdymą. Prie darbų efektyvinimo prisidėjo ir Romanas iš www.rmpc.lt - pasirūpino, kad turėtume puikiai veikiančius kompiuterius. Atradome itin kokybiškų, organinės medvilnės rūbų, patikimus tiekėjus, išmokome sumažinti klaidų riziką užsakant bei gaminant drabužius. Procesas nelengvas, tačiau plečiamės, tobulėjame bei ieškome naujų galimybių. Neabejoju, kad tai pastebi ir vertina mūsų ištikimi klientai.
Jaučiuosi dėkingas visiems draugams, pažįstamiems, Facebook sekėjams ir nuolaitiniams pirkėjams už tai, kad tikėjo Strainus.lt idėja, palaikė, patarė ar prisidėjo prie žinomumo didinimo. Kyla jaudulys nuo tolimesnių planų– tikiu, kad su komandos pagalba pavyks realizuoti naujas mintis ir galėsime suteikti vis daugiau džiaugsmo klientams!
Komentuoti Atšaukti